Баулыда хайваннарның аеруча куркыныч авырулары чыганакларын юк итү буенча команда-штаб өйрәнүләре узды

2022 елның 19 мае, пәнҗешәмбе

Бүген Баулы районында хайваннарның аеруча куркыныч авырулары учагын локальләштерү һәм бетерү буенча команда-штаб өйрәнүләре узды. Өйрәнүләрнең төп максаты-көчләрнең һәм чараларның район территориясендә булырга мөмкин булган штаттан тыш хәлләргә әзерлеген тикшерү.

Өйрәтүләргә барлык профильле ведомстволар: Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе һәм аның ведомствосындагы оешмалар: Баулы район дәүләт ветеринария берләшмәсе, территориаль бүлек инспекциясе, Роспотребнадзорның Татарстан Республикасы буенча Идарәсе, Россия Авыл хуҗалыгы күзәтчелегенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе, гадәттән тыш хәлләр министрлыгы, районның янгын хезмәте, район хакимияте җитәкчелеге җәлеп ителде.

Укулар барышында ветеринария хезмәте белгечләре дезинфекция техникасы, дезинфектантлар һәм кошчылык объектларын, янәшәдәге территорияне эшкәрткәндә шәхси саклану чаралары, техника һәм хезмәт персоналының эшен күрсәттеләр.

Команда-штаб күнегүләре кысаларында учакны бетерүгә кирәкле диагностик, шулай ук кыр шартларында ликвидацион чаралар үткәрергә мөмкинлек бирүче заманча җиһазлар белән җиһазландырылган җаваплы хезмәтләр җәлеп ителде. Аеруча куркыныч булган кошлар чирен бетерү буенча команда-штаб өйрәнүләрендә катнашучылар бурычларны үтәделәр.

Чара ахырында чарада катнашучылар кош гриппының эпизоотик вәзгыяте һәм аны профилактикалау һәм район территориясендә барлыкка килүне булдырмау чаралары турында фикер алыштылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: