Яшел Үзән районында хайваннар һәм кошларның аеруча куркыныч авыруларын бетерү буенча команда-штаб өйрәнүләре узды

2022 елның 13 июле, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Яшел Үзән муниципаль районының Олы Җәке авыл җирлегендә хайваннар һәм кошларның аеруча куркыныч авыруларын бетерү буенча зур масштабта команда-штаб өйрәнүләре узды.

Ветеринария хезмәте белгечләре карантин билгеләү һәм юкка чыгару, эпизоотия чыганагын юк итү, авыру таралуны булдырмау һәм бетерү буенча чаралар планлаштыру буенча документлар проектларын эшләү буенча бурычларны үтәделәр.

Чарада Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ленар Гарипов, Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгының Ветеринария департаменты директоры урынбасары Андрей Муковнин, Зеленодольск районы башлыгы Михаил Афанасьев һәм Татарстан Республикасы министрлыклары һәм ведомстволары җитәкчеләре катнашты.

Өйрәнүләрдә шулай ук Чувашия Республикасы, Марий Эл Республикасы, Удмуртия һәм Башкортстанның ветеринария хезмәтләре вәкилләре дә катнашты.

Ветеринария хезмәте белгечләре карантин билгеләү һәм юкка чыгару, эпизоотик учакның таралуын булдырмау чараларын планлаштыру буенча документлар проектларын эшләделәр.

Ачык мисалда өйрәнүләрдә катнашучылар биологик материалны лабораториягә сайлап алу һәм китереп җиткерү процедурасын, аларны лаборатор тикшерү методларын күрсәттеләр.

Укуларга республиканың эпизоотиягә каршы җыелма отряды җәлеп ителде, ул барлык чараларны да кыр шартларында үткәрергә мөмкинлек бирә торган заманча җиһазлар белән җиһазландырылган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: