Татарстан Республикасы Ветеринария хезмәте музее ачылды.

2019 елның 14 июне, җомга

2019 елның 14 июнендә Республика ветеринария лабораториясе бинасында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе ярдәме белән Татарстан Республикасы Ветеринария хезмәте музее ачылды. Коллекцияне туплау һәм музейны торгызу Республика ветеринария лабораторияләре базасында 2017 елда башланды.  Музей фондында 10 төрдән артык саклана: инструментлар, җиһазлар, китаплар, методик әсбаплар, тарихи документларның оригиналлары һәм күчермәләре, мәгълүмати плакатлар, бүләкләр һәм тармак хезмәткәрләре шәхси архивларыннан фоторәсемнәр.

Күпләр ветеринарлар хезмәтләренә йорт хайваннары булган кешеләр генә мохтаҗ дип саный. Калганнарга бу эшчәнлек өлкәсе бөтенләй кагылмый. Хәтта ветеринария клиникаларына килүчеләр дә, асылда, кешеләр сәламәтлеге турында ветеринарлар кайгырталар, бәлки, терлекләр сәламәтлеге турында күбрәк кайгырталар, дип шикләнмиләр. Барлык продуктлар хайваннар происхождения керткәнче эләгү базары яки Кибеткә, булырга тиеш проверены ветеринария хезмәте. Әгәр эпизоотия кызып китсә, эпидемиянең кешеләрнең сәламәтлегенә кагылмаган гына икән-ветеринария хезмәтендә хәл хәрбиләргә якынлаша. Ветеринария хезмәте эпизоотиягә, эпидемиягә юл куймас өчен, терлекнең сыйфатсыз продукциясен сатуга юл куймас өчен эшли дә инде. Музей комплексы килүчеләргә ветеринария хезмәте эшчәнлегенең барлык юнәлешләре турында сөйли.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: